KAMPta neler oldu?

Katılımcılarımız, kampın son gününde belgelerini aldıktan sonra çekilen toplu fotoğrafımız.

The Most Design ekibi gururla sunar!

 Egenin en sıcak Ağustos ayında, İzmir’in en güzel ortamında gerçekleşen bir tasarım kampı. Peki, nedir bu? Bu sefer ki dijital tasarım! 4. Kez düzenlediğimiz kamp, ayrı bir kimlik ve özellik taşıyor. Çünkü bu kampta işimiz gücümüz yeni bir dil öğrenmek olacak. Evet, biz dijital medyayı tasarımın her alanında kullanabileceğimiz bir araç olarak kullanıyoruz. Bu kampımızda da değerli yürütücülerimiz ve yardımcılarımız ile en verimli, en eğlenceli ve de en güzel şekilde geçireceğiz. Urla’da geçireceğimiz üç günün hepsinde görgüsüzce öğrenip eğleneceğiz!

GÜN I - 11.8.19: KAMP ALANINA GİRİŞ

 Akşam vakitleri yaklaşırken kendimizi Urla’da Open Campus sınırları içinde çadırlarımızı kurarken bulduk. Ekip ve 12 katılımcımız ile çadırlarını güzelim toprakta kurup akşam tanışması için akşam yemeklerini yedi. Boy olarak kısa ama zekâ olarak uzun olan tasarım ekibimizle birbirimize birbirimizi anlattık. Bir bir herkesle tanıştıktan sonra akşamın geç vakitlerine kadar sandalyelerden çember yaptık. Konuşma ilerledikçe ilerledi. Gözlerimiz uykuya ve güzel gökyüzüne karşı kapanırken çadırlarımıza çekildik. Yarın sabahın heyecanını yüreğimizde ve yürütücülerimizde duyduk. Ferah bir uyku çektik.

GÜN II - 12.8.19 : TASARIM ÇALIŞMALARINA GİRİŞ

 Sabahın erken saatleri ile birlikte tek bir çatının altında ekip toplandı. Önce kahvaltımızı yaptık, sonra masalar çekildi, çaylar konuldu, derin bir ege havası ciğerlere çekildi ve atölyeler başladı. Yürütücülerimiz atölyeyi yürüte dursun, katılımcılar bir taraftan atölyeden öteki taraftan da bulunduğumuz doğanın içinde mest oldu. Atölyemiz öğle sıcağına kadar dijital tasarım konusuna ısındı. Öğle saatlerinde iyice ısınarak katılımcılarımız kendini denize doğru, kamp alanımızdan on beş dakika uzaklıktaki ege kumsallarına bıraktı. Sıcak havada gölge altında kendimize geldik. 

Günün sıcağını İzmir’in denizine bıraktıktan sonra uygun ama rahat adımlar ile kamp alanımıza geri döndük. Son terimizi de duşlarda atarak bir iki saat şöyle güzel bir öğrenmeye olan açlığımız ile atölyeyi yürüttük. Yürütücülerimiz ayakta döne döne öğrenmekte olduğumuz programları anlattı. Yemek yemeye olan açlığımız bir iki saat sonra güneş batarken yendi. Kamp alanımızda yemekleri aynı sofrada aile olarak yedik. Enerjimiz yerinde iken son bir gaz ile atölye çalışmamızı ÜÇ BOYUTLU YAZICIMIZI hayata bağladık. Artık yazıcının çalışma vakti. Biz ise eğlence kısmına geçtik.Yıldızların altında, ağaçların arasında keyif ve müzik yaparak geçirdik. Erken kalkacağımızı bile bile geç vakitte uyuduk. The Most Design için uyku vakti.

GÜN III - 13.8.19 : YENİ BİR DİL OLARAK ÇEKİRGE PARDON GRASSHOPPER!

 Taze bir sabaha uyandık. Ormanın doğası kokusu ve görüntüsü ile hipnotize edici oldu. Gözlerimizden uyku hemen sıcağa doğru kaçıverdi. 3d yazıcımız ise işlerini bitirmiş ilk çıktımız ile bizi bekliyordu. Yürütücülerimiz daha yürütmeye başlamadan taze ve doyurucu bir kahvaltı yaptık. Atölye zilimiz çalmadan önce çayımızı demledik ve biraz manzaramızı seyrettik. Saatlerimizi öğle sıcağına ayarladık ve atölyeye başladık. İşimiz yeni bir dil öğrenme işi. Dijital tasarımın babası veya anası programların arasına ekipçe kafamızı gömdük. Verimimiz ve tiryaki çayımız ile öğleni hızlı ettik. Bu sırada 3d yazıcımızı ilk ürünümüzü basması için rahat bıraktık. Öğle yemeğini kamp alanımızda yedik. Araba, dolmuş otostop demeden Egenin tatlı sularına doğru otobanda yelken açtık. İzmir’in serin sularında kendimize geldik. Biraz voleybol biraz langırt rekabeti öğle aramızı uzatarak bir hayli keyifli hale getirdi. Yorgunluğa izin vermeden yine arabalarımız ile kamp alanına geri döndük. Güneş yerini gölgeye terk etmiş, bilgisayarlarımız hazır vaziyette bizi bekliyordu. Güzel İzmir’in güzel tasarım kampı. 3. Akşamında 30 yıllık aile gibi oturuyor, çalışıyor. Akşam vakitlerinde dijital tasarımda yetkinleşmiş, yeni dilimizi öğrenip kullanmaya başlamıştık. Her atölye katılımcısının tasarımı basmak üzere 3d yazıcımızı hazırladık. Yoğun bir atölyeyi hızlı bir akşam yemeği ile araladık. Sonrasında gecenin iyice çökmesine kadar çalışmamızı sürdürdük. Şimdi işbaşı 3d yazıcımızda. 

Biz yıldızların altında konuştuk, kampımızı değerlendirdik ve rahat bir ortamın içinde yetenekli katılımcılarımız ile beraber şarkılar söyledik. Yedik, içtik, eğlendik. Hep bir ağızdan ailecek şarkılar söyledik. The most design güzel çalışmaların ve atölyelerin ön ayağı olarak çalışıyor. Uyku ekip üyelerimizi birer birer buluyor. Çadırlarımıza çekilip yarın için dinleniyoruz.

GÜN IV - 14.8.19 : İSTİKLAL MARŞI VE KAPANIŞ PROGRAMI

Kampımız için çok güzel bir sabah. Güneş tepeden gözüktüğünde doğayı birde sabah saatlerinde aradık. Bulduğumuz şey bolca güneş ve bolca ormandı. Sabah atölyesi İzmir usulü ile (boyoz-yumurta) ile yapıldı. Ardından yürütücülerimiz ile birlikte atölyenin son kısmına odaklandık. Şimdi işimiz gücümüz 3d yazıcıyı anlamak, tasarımlarımızı çıktı olarak almak. Keyifli saatler birbiri ardına gele dursun, verimimizden ödün vermeden katılımcılarımız ile yürütücülerimizi soru yağmuruna tuttuk.  Öğle arasından önce 3 günlük atölye çalışmamızın bittiğini ilan ettik! Öğle yemeğinden sonra sertifikalarımızı aldık. Kampın güzeli böyle oluyormuş demek. Teşekkür ederiz.

19/2: DIJITAL TASARIM KAMPI

NEDİR BU TANTANA?

Bilgisayarların tasarıma dahil olmasıyla gelişen dijital tasarım dünyasının, soluğu hesaplamalı tasarım programlarında alıyor oluşu; giderek aşkınlaşan bu dünyayı tanıma arzusu yaratıyor katılımcı bireyde. ‘Tasarım’ ın, ‘tasarımcı nın, ‘tasarım süreci’ nin yeniden ve yeniden sorgulanmasıyla paradigma kaymalarının yaşandığı bu yeni evrende konuşabilmek/ kendini anlatabilmek/ anlaşabilmek, ‘yeni bir lisan öğrenme’ yi getiriyor akabinde. Ve ‘tasarlama eylemi’ nin bir hayli yol kat ettiği bu yeni evrende, ‘somut çıktı oluşturma metotları’ da geri kalamıyor haliyle.


‘Dijital tasarım kampı’ programı, bu yeni evrende öğrenilen ilk harflerin aşama aşama somut çıktılara dönüşümünün kavranılması için tasarlanmıştır. Rhino + Grasshopper eğitimi ile başlatılması planlanan atölye süreci, 3D printer ın sıfırdan kurulumu ve hazırlanan modellerin basımı ile devam ettirilecektir. 

DİJİTAL TASARIM KAMPINDA NELER ÖĞRENECEĞİZ?

Bu kampta;

-RhinoCeros programının ara yüzünü,

-Grassopher programının ara yüzünü,

-Bu programları kullanarak temel modelleme bilgisini,

-3D printer parçalarını birleştirip kurmayı,

-3D printer kullanımı için temel bilgileri öğrenecek,

Program kullanarak ürettiğiniz modeli 3d printerda basacaksınız. 

image1

YÜRÜTÜCÜLER

Betül UÇKAN

image2

 Amasya doğumlu mimar. Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesinde tamamladı. Eğitim hayatı boyunca, mimarlığın kuramsal sorgulamalarıyla, “insan olma”nın ideolojik arayışlarını çakıştırarak, bu etiği hayatında farklı perspektifler yakalayabilmek adına berkitti. Akademik projelerinde esnek mimari, organik tasarım, kabuk tasarımı, mekan sentaksı gibi başlıklar üzerine yoğunlaştı. Eğitim hayatını İTÜ mimari tasarım kürsüsünde sürdürürken, profesyonel hayatında uygulama projelerinde yer almaktadır. “Mimarlık” adına sorgulamaları ve keşifleri halen devam etmektedir.   

İnanç ŞENCAN

image3

 İzmir'de doğdu. Lise hayatını İzmir Bornova Anadolu Lisesi'nde tamamladıktan sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde lisans eğitimi aldı. Bu süreçte, özellikle mimarlıkta bilişim alanında, birçok farklı atölyeye katıldı veya yürütücülüğünü üstlendi. Eğitiminin yanında akademik çalışmalara katkıda bulunup, İTÜ’yü temsil eden proje takımının kuruluşuna dahil olarak, projelerini yurtdışında sergileme fırsatı yakaladı. Lisans eğitiminden sonra, bir mimari ofisle çalıştı. Sonrasında yine İTÜ’de mimari tasarımda bilişim anabilim dalında yüksek lisansa başladı. Şu anda çeşitli akademik çalışmalar ile birlikte yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. 

SIK SORULAN SORULAR

3 GÜN BOYUNCA TEK ATÖLYE Mİ OLACAK?

Bu kamp, diğer kamplarımızın aksine yalnızja dijital tasarım odaklı bir kamp olacak. Bu yüzden tek atölye gerçekleşecek.

ORTAK AKTİVİTELER OLACAK MI?

Ortak etkinliklerimiz ve ortak atölyelerimiz olacak. 

PARAMI YATIRDIM AMA VAZGEÇTİM PARA İADESİ VAR MI?

12 Temmuza kadar yapılan ödemelerde ücret iadesi bulunmaktadır. Sonrasında ücret iadesi yapılamamaktadır. 


Kapora yatıran kaılımcılar, gelmediğini bildirdiği taktirde kaporasını geri alamazlar. 

KAMPA SEÇİLDİM KESİN KAYDIM YAPILMIŞ MI OLUYOR?

Hayır, seçildiğine dair maili aldıktan sonra sana izleyeceğin yolu anlatıyoruz. İzleyeceğin yol bankadan geçiyor. Kamp ödemeni sana verilen zamanda gerçekleştirdiğin taktirde kesin kaydını gerçekleştirmiş oluyorsun. Aksi taktirde yerini kaybediyorsun.

KONTENJAN SINIRI VAR MI?

Evet. Bu kampımızda kontenjan 20 kişiliktir.

KAMP SONUNDA KATILIM BELGESİ VERİLECEK Mİ?

Evet kamp sonunda, kampımıza katılım sağladığına dair bir katılım belgesi vereceğiz. 

KAMP YERİNE NASIL ULAŞIM SAĞLAYACAĞIZ?

Kamp alanına toplu taşıma ile ulaşım sağlayacak katılımcılar, İzmir Fahrettin Altay Semt Garajından "Gülbahçe" minibüslerine binecekler. Son durağa gelmeden, Yeni Karapınar camiyi geçince balıkçı barınağında inecekler. Kamp alanımız orada. Konum da gruba atılacak.


F. Altay'a gelmek için:


Havalimanından-> 202 numaralı otobüse binebilirsiniz. F. Altaya direkt gelir. Ya da, izban kullanıp metro aktarma yapabilirsiniz (İzmire ilk kez gelecekler için otobüsü öneririm) Otobüsün saatlerine ESHOT'un sayfasından ulaşabilirsiniz.


Otogardan - > muhtemelen otobüsünüzün servisleri vardır. F. Altay servislerine binebilirsiniz. Eğer servis yoksa, 555 numaralı ESHOT otobüsüne binerek Halkapınara gidecek ardından Halkapınardan metro veya tramvay ile F. Altaya geçeceksiniz. (servis kullanmanızı öneririz)

ÇADIRDA KONAKLAMA NASIL OLACAK? ÇADIRIMI KİMLE PAYLAŞACAĞIM?

Çadırlarımız 2 kişilik olduğu için bir başkasıyla konaklayacaksın. Bunu biz değil siz seçeceksiniz ve bu kampa geldiğiniz ilk gün gerçekleşecek.

KAMP MALZEMELERİNDEN BİR ŞEYLER KAYBETTİM ŞİMDİ NE OLACAK?

Size temin ettiğimiz kamp malzemeleri üzerinize zimmetli olacak. Çadırın ya da uyku tulumunun kılıfını dahi kaybettiğinizde sizden o materyalin ücretini alacağız.  O yüzden size zimmetli malzemeleri kaybetmemeye özen göstermenizi bekliyoruz. Şimdi ne gerek var bir kılıf kaybettiniz diye çadırın parasını ödemeye.

KILIF KAYBETTİM ÇADIRIN PARASINI MARASINI ÖDEMEM.

Malzemeler size verilirken sizden bu malzemelerin üzerinize zimmetli olduğuyla ilgili bir form imzalamanızı isteyeceğiz. Böyle organizasyonlarda bu tarz sorumlulukların ne kadar önemli olduğunu anlayabileceğinizi düşünüyoruz. 

KAMP HAYATINDA NAPCAZ ŞİMDİ?

Bu kamp kolektif bir kamp olduğu için hep birlikte üretecek, hep birlikte çalışacağız. Yeri geliyor hep birlikte temizlik yapıyoruz, tuvalet temizliyoruz. Ha bir de kahvaltıları hep birlikte hazırlıyoruz. 

PARA VERDİM KARDEŞİM AMELELİK Mİ YAPACAĞIM?

Kampımız kolektif bir öğrenci kampıdır ve başvuru formunda bunları açıkça belirttik. Sen de başvurunu yapmış ve oradaki kocaman KABUL EDİYORUM tuşuna bastıysan evet senden de bizimle birlikte çalışmanı bekleyeceğiz.

KENDİ ÇADIRIMLA GELSEM ÜCRETTE DEĞİŞİKLİK GERÇEKLEŞİR Mİ?

Evet.

  • Çadır için 25 TL
  • Uyku tulumu için 15 TL
  • Mat için 10 TL indirim sağlanmaktadır. 

Yani sen bizden hiçbir kamp malzemesi istemezsen atölye ücreti 800 TL ye düşüyor. 

KAMP ÜCRETİNE NELER DAHİL?

  • Kamp malzemelerin
  • Atölye materyalleri
  • Sabah ve akşam yemeği kamp ücretine dahildir. 

ÇADIR İSTEMİYORUM İŞARETLEDİM AMA SON DAKİKA DA DEĞİŞİKLİK OLDU. BANA ÇADIR TEMİN EDEBİLİR MİSİNİZ?

Tüm materyaller sizin formda belirttiğiniz sayıya göre temin ediliyor. Bu tarz değişikleri son dakika yapmak maalesef mümkün değil. 

DENİZE GİREBİLECİĞİMİZ BİR YER VAR MI?

Kamp alanımıza sizin için deniz getirdik. Orta doğu ve balkanların en iyi denizi değil belki ama, Gülbahçe’nin en iyi denizi bizim arsada 😊

YANIMDA ATÖLYE İÇİN NE GETİRMELİYİM?

Atölye için senden, yanında bilgisayar getirmeni ve kamp alanına gelmeden önce bilgisayarına RHINO 6 programını kurmanı istiyoruz.

Eğer bilgisyarına rhino 6 kuramıyorsan, kurduğun rhino sürümüne uygun olarak GRASSOPHER programını indirmeni bekliyoruz.

ÖNCEKİ KATILIMCILARA TORPİL VAR MI?

Biraz kayırma var diyelim. Daha önce herhangi bir kampımıza katılmış olan katılımcılarımıza her şey dahil fiyatı üzerinden %20 indirim sağlanmaktadır.

Yani önceden kampımıza katıldıysan ödemen gereken ücret 680 TL oluyor.

ÜCRET BİLGİLERİ