PDS nedir?

2018'İN İLK TASARIM KAMPI

image1

 2017 yazında iki kadın tasarımcı Damla Kabadayı ve Aslı Geylan tarafından kurulan PDS (Phoenix Design Studio) ilk tasarım kampını 18 – 21 ocak tarihlerinde Urla, İzmir’de gerçekleştirdi. Mimarlıktan modaya kendini tasarım alanında yetiştirmeyi dileyenlere seslenen kamp farklı tasarım disiplinine sahip genç ekibi ve katılımcılarıyla oldukça zihin açıcı dört gün geçirdi.

PDS - Atölye içerikleri

image2

STYLING

Belirlenen bir konu veya hikayenin mankenin saçı, giysileri ve aksesuarlarının yanısıra hareketi, duruşu ve tavırları ile kurgulanmasıdır. Atölyede katılımcılar verili bir tema üzerinden kendi tasarımlarını gerçekleştirir, oluşan tasarımları fotoğrafa aktarır ve çıkan işler üzerinden analizlerde bulunurlar.

BAKIŞ

Mekan algısı onun tek bir sözcüğe sığdırılmış bütünlüklü imgesiyle mi, yoksa gözden kaçmış ayrıntılarla mı oluşur? Bir ‘çadır’, sözcüğün çağrıştırdığı imgenin ötesinde ne gibi detaylarla kendisini kurar? Atölyede katılımcılar günlük yaşamda gözden kaçan detaylara odaklanıp mekansal çözümlemeler yaparlar. 

PORTFOLYO

 Portfolyo, belirli bir zaman diliminde ve belirli bir amaç dahilinde becerilerin, yeneklerin, güçlü veya gelişmeye açık yönlerin öğrenme alanları ile ilişkilendiririldiği ürünlerden oluşan, sistemli bir şekilde oluşturulmuş bir gelişim dosyası, bir çalışma koleksiyonudur. Katılımcılar kampın bu son atölyesinde çalışma boyunca katıldıkları atölyelerde ürettikleri işleri illustratör programıyla nasıl sistemli bir portfolyoya dönüştürüleceğini deneyimlerler. 

OYUN TASARIMI

 Oyun kavramının dinamikleri nelerdir? Kavram bir tasarım nesnesiyle nasıl ilişkiler kurar? Atölyede katılımcılar grup çalışması içinde verili malzemeleri kullanarak kendilerine özgü bir oyun ve bu oyunla sembolik olarak ilişkilenen bir ürün tasarlarlar. 

YÜZEY-MEKAN

 Katılımcılar Bakış atölyesinden topladıkları verilerden yararlanarak içinde bulundukları mekan ve mekana ait yüzeyler üzerine tartışırlar. Yüzey atölyesinde mekan, verili bir tema doğrultusunda yeniden tasarlanır. 

PDS- Atölye Yürütücüleri

Damla KABADAYI

Öğrenci, Mimarlık, Yaşar Üniversitesi, PDS Kurucusu

Yaşar Üniversitesinde mimarlık öğrencisi. Öğrencilik hayatı boyunca bir çok mesleki seminer ve workshopa katıldı. Aktif olarak mimari bir projede görev almaktadır. “Phoenix Design Studio” kurucularından biridir.

Aslı GEYLAN

Grafik Tasarımcı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, PDS Kurucusu

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünü tamamladı. Eğitim hayatı sürecinde styling alanına yoğunlaştı ve çeşitli dergilerde asistanlık yaptı.  Grafik Tasarım ve Styling dilini birleştiren sanatsal işler üretmekte ve  Phoenix Design Studio projesinin yürütücülüğünü yapmakta.

Duhan ÖLMEZ

Mimar, Araştırma Görevlisi, Yaşar Üniversitesi

2011 Bornova Anadolu Lisesi mezunu, 2016 senesinde Yaşar Üniversitesinde Mimarlık  programını üçüncülükle bitirdi, ardından aynı üniversitede bilişimsel tasarım yüksek lisans programına başladı. Şu anda Yaşar Üniversitesinde tam zamanlı araştırma görevlisi olarak görev yapmakta.

*PDS'de danışman olarak bulunmuştur.

Kübra GÜREL

Öğrenci, Mimarlık, İzmir Ekonomi Üniversitesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde mimarlık öğrencisi. Gediz ve Ekonomi üniversitelerinde düzenlenen bir çok workshopa katıldı ve sergilenme aldı.

Gözde USKUR

Senaryo Yazarı, Drama Eğitmeni

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı ve Yazarlık bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Kısa ve orta metrajlı senaryolar üzerinde çalışmakta, video işleri üretmektedir.

Otuzbeslik ailesiyle yaptığımız röportaj;

Ayrıntıları öğrenin